Kasırga&Fırtına
Fırtına  

 

Fırtına, rüzgârın çok şiddetli esmesi sonucu ortaya çıkan hava değişimidir. Fırtınanın oluşmasında bazı meteorolojik olayların da etkisi görülmektedir. Bu meteorolojik olaylar ise, kar, dolu ve yağmur gibi olaylardır. 

Fırtınanın oluşumu, su kütleleri ve kara kütleleri arasında farklılık göstermektedir. Su kütlelerinde fırtınaların oluşmasının nedeni okyanus ve denizlerde esen çok şiddetli rüzgarlardır. Karalarda ortaya çıkan fırtınalarda ise, rüzgâr, yağmur, yıldırım, gök gürültüsü ve şimşek gibi doğa olayları da fırtına oluşmasına neden olmaktadır.  

 

 

 

 

Kasırga 

 

Hızı saatte 120 kilometreyi aşan çok tehlikeli ve yıkıcı etkiye sahip rüzgârlara kasırga adı verilir. Kasırganın oluşmasında sıcak su ve nemli hava etkin bir rol oynar. Kasırgalar yüksek basınçlı merkezden alçak basınçlı merkeze doğru gerçekleştirdiği hızlı hava hareketlerinden kaynaklı kasırgalar oluşmaktadır. Kasırgalara çoğunlukla tropikal kuşakta rastlanmaktadır. 

Kasırgaların şiddetleri, Saffir- Simpson ölçeği ile ölçülmektedir. Kasırgaların şiddetlerini bir ve beş arasında kategorileşmektedir. 

 

 

 

▪ Kategori 1: Rüzgârın hızı 119- 153 kilometre arasındadır. Bu kategorideki kasırgalar ağaçlara ve yollara zarar verir. 

▪ Kategori 2: Rüzgârın hızı 154- 177 kilometre arasındadır. Bu kategorideki kasırgada binaların çatılarına, dış cephesinde hasar, elektrik kesintilerine, yollarda ve ağaçlarda hasara yol açar. 

 

▪ Kategori 3: Rüzgârın hızı178- 209kilometre arasındadır. Bu kategorideki kasırgada zayıf binaların, evlerin yıkılması, uzun süreli elektrik ve su kesintileri yaşanmaktadır. 

▪ Kategori 4: Rüzgârın hızı 210- 249 kilometre arasındadır. Bu kategorideki kasırgada Kasırgaya dayanıklı olan ve olmayan tüm evlerde ciddi hasara ve yıkılmasına, yollarına kapanmasına, aylarca süren elektrik kesintilerine neden olmaktadır. 

 

▪ Kategori 5: Rüzgârın hızı250 kilometreden fazladır. Bu kategorideki kasırga diğer kasırgalar arasındaki en güçlü ve tehlikelisidir. Yaşam yerlerinde çok büyük hasara ve can kayıplarına neden olmaktadır. Yerleşim yerlerini aylarca yaşanmaz hale getirmektedir. Çok büyük ölçekte yıkımlara neden olmaktadır.