Volkanik Patlama
 

Magma adı verilen erimiş kayalardan yeterince bulunduğunda ve bunların üzerindeki basınç yeterli olduğunda, volkanik bir patlama meydana gelir. Birçok volkanda magma, merkezi bir tüp veya "boğazdan" yükselir ve dağın tepesinden çıkar. Diğer yerlerde lav, gazlar ve kül deliklerden dışarı akar. Sonunda koni şeklinde tepeler ve dağlar oluşturabilirler.

 

Volkanik aktivite, gezegenimizin büyüleyici, korkutucu ve kesinlikle gerekli bir özelliğidir. Volkanlar, Afrika'daki bir çölden Antarktika'nın soğuk iklimlerine, Pasifik'teki adalara ve tüm kıtalara kadar her yere dağılmış durumdadır. Her gün, bir yerlerde bir volkan patlamaktadır. Volkanlar, kıtalar ve adalar meydana getirmede, derin okyanus dağlarını ve kraterleri şekillendirmede büyük görevler üstlenirler. Ayrıca lav ve diğer materyalleri püskürterek Dünya'daki yeryüzü şekillerini ortaya çıkarırlar.

 

 

 

Dünya, erimiş bir okyanusla kaplı, volkanik bir ortam olarak yaşamına başladı. Zamanın başlangıcından beri süregelen tüm yanardağlar şu anda aktif değildir. Bazıları çoktan öldü ve bir daha asla aktif olmayacak. Diğerleri uykuda (yani gelecekte tekrar patlayabilirler). Her ne kadar korkunç gözükseler de volkan patlamalarının Dünyamıza zararları olduğu kadar yararları da vardı. Hadi gelin volkan patlamalarının yararlarına ve zararlarına bakalım. Volkanizmalardan korunmanın en basit yolu volkanik dağların bulunduğu bölgelerde yerleşim alanları kurmaktan kaçınmaktır ve her afette olması gerektiği gibi acil tahliye için hazırlıklı çantalarımızın kolay ulaşılabilir yerlerde bulunması gerekir.